Rowerowy Dzień

19 kwietnia obchodzimy Rowerowy Dzień, a 3 czerwca Światowy Dzień Roweru, którego celem jest zwrócenie uwagi na wyjątkowość, długowieczność i wszechstronność tego środka transportu oraz podkreślenie tego, że jest prosty, niedrogi, niezawodny i przyjazny środowisku.

Rower to pojazd drogowy napędzany siłą mięśni poruszających się nim osób za pomocą przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch (najczęściej) nogami.

12 czerwca 1817 roku w Mannheim Karl Freiherr Drais von Sauerbronn zaprezentował światu pierwowzór roweru – tzw. maszynę biegową (nazywaną od jego nazwiska „Draisine” – drezyną) , którą wprawiano w ruch poprzez odpychanie się nogami od ziemi. Takim sposobem można było osiągnąć prędkość ok. 13-15 km/h.

Przez kolejne dziesięciolecia inni wynalazcy pracowali nad udoskonaleniem roweru, i tak w roku ok. 1839 – Kirkpatrick Macmillan zbudował trójkołowiec, a później także jednoślad napędzany systemem wahliwych pedałów i popychaczy, połączonych z wykorbioną osią tylnego koła. Był to pierwszy znany pojazd z napędzanym tylnym kołem.Następnie, w 1861 roku Pierre Michaux zbudował popularny welocyped z napędem na przednie koło. Siedem lat później Guilmet i Meyer opracowali napęd przekładnią łańcuchową (łańcuch drabinkowy Galle’a). W 1869 roku James Starley i William Hunter opatentowali koło z drutowymi szprychami, pracującymi na rozciąganie. To umożliwiło wykonywanie kół o bardzo dużej średnicy i powstanie tzw. bicykli.

Pierwowzór roweru współczesnego powstał w 1885 roku. John Kemp Starley skonstruował maszynę wyposażoną w koła równej wielkości, kierownicę połączoną bezpośrednio z widelcem oraz tylne koło napędzane przekładnią łańcuchową. Pojazd nazywał się Rover (wędrowiec), stąd pochodzenie polskiej nazwy.

Obrazkową ewolucję roweru przedstawia poniższa prezentacja:

Prawda, że sporo się zmieniło przez te ponad 200 lat?

Gdy już znacie krótką historię roweru, możemy przejść do dzisiejszych zadań, przygotowanych z myślą o tym wyjątkowym pojeździe.

Zadania pobierzecie tutaj: ROWEROWY DZIEŃ

Miłego rowerowego dnia! 🙂

1 thought on “Rowerowy Dzień”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart