Niegdyś tysiące ? nosorożców zamieszkiwało tereny Europy, Afryki i Azji. Szacuje się, że 150 lat temu sama afrykańska sawanna była domem dla ponad miliona nosorożców czarnych i białych. Statystyki podają, że na wolności żyje obecnie 27.000 nosorożców. Do tak drastycznego spadku populacji przyczyniła się ekspansja człowieka, wycinka lasów, a przede wszystkim polowania.
Róg nosorożca – przez wielu uznawany za złoty środek na wiele chorób – jest głównym powodem, dla którego kłusownicy masowo wybijają te zwierzęta. I chociaż nie posiada on żadnych magicznych właściwości, nie brakuje chętnych do jego posiadania.
Trzeba mieć na uwadze, że aż trzy (nosorożec czarny, nosorożec jawajski i nosorożec sumatrzański) z pięciu gatunków nosorożca są krytycznie zagrożone wyginięciem. Pozostałe dwa – nosorożec biały i nosorożec indyjski – znajdują się na Czerwonej Liście Światowej Unii Ochrony Przyrody.
Obchodzony 22 września Światowy Dzień Nosorożca to swego rodzaju alarm i chęć zwrócenia uwagi na los nosorożców.
Więcej o nosorożcach dowiecie się z naszej książeczki. Znajdziecie tam także kilka ciekawych zadań.
Zestaw pobierzecie tutaj: Światowy Dzień Nosorożca.
Miłego wieczoru. 🙂
Witam,
Próbowałam pobrać karty na światowy dzień nosorożce, ale chyba jest jakiś błąd. Zależy mi na tych materiałach czy mozna zdobyć je w inny sposób?
Pani Magdaleno, wygląda na jakiś błąd u Pani, bo u mnie plik otwiera się prawidłowo. Pozwolę sobie podesłać ten materiał na Pani mail.
Pozdrawiam 🙂
Jak mozna pobrac materiały?