Światowy Dzień Nosorożca

Niegdyś tysiące ? nosorożców zamieszkiwało tereny Europy, Afryki i Azji. Szacuje się, że 150 lat temu sama afrykańska sawanna była domem dla ponad miliona nosorożców czarnych i białych. Statystyki podają, że na wolności żyje obecnie 27.000 nosorożców. Do tak drastycznego spadku populacji przyczyniła się ekspansja człowieka, wycinka lasów, a przede wszystkim polowania.

Róg nosorożca – przez wielu uznawany za złoty środek na wiele chorób – jest głównym powodem, dla którego kłusownicy masowo wybijają te zwierzęta. I chociaż nie posiada on żadnych magicznych właściwości, nie brakuje chętnych do jego posiadania.

Trzeba mieć na uwadze, że aż trzy (nosorożec czarny, nosorożec jawajski i nosorożec sumatrzański) z pięciu gatunków nosorożca są krytycznie zagrożone wyginięciem. Pozostałe dwa – nosorożec biały i nosorożec indyjski – znajdują się na Czerwonej Liście Światowej Unii Ochrony Przyrody.

Obchodzony 22 września Światowy Dzień Nosorożca to swego rodzaju alarm i chęć zwrócenia uwagi na los nosorożców.

Więcej o nosorożcach dowiecie się z naszej książeczki. Znajdziecie tam także kilka ciekawych zadań.

Zestaw pobierzecie tutaj: Światowy Dzień Nosorożca.

Miłego wieczoru. 🙂

2 thoughts on “Światowy Dzień Nosorożca”

  1. Witam,
    Próbowałam pobrać karty na światowy dzień nosorożce, ale chyba jest jakiś błąd. Zależy mi na tych materiałach czy mozna zdobyć je w inny sposób?

    1. Pani Magdaleno, wygląda na jakiś błąd u Pani, bo u mnie plik otwiera się prawidłowo. Pozwolę sobie podesłać ten materiał na Pani mail.
      Pozdrawiam 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart