Zwroty polsko-ukraińskie

Wiem, że wiele przedszkoli, szkół, świetlic przyjęło pod opiekę dzieci z Ukrainy. Chciałam wam pomóc i zapytałam na jednej z grup, co najbardziej by wam się przydało. Najwięcej zapytań dotyczyło podstawowych zwrotów polsko-ukraińskich i tak oto powstał niniejszy zestaw. Na razie powstało 14 ilustracji, ale jeśli będzie potrzeba, dorobię kolejne plansze.

Przy tworzeniu ogromną pomocą i cierpliwością wykazał się Pan Oleksii Akinfiiev, któremu serdecznie dziękuje za wszelkie rady i sugestie. Bez Pana ten materiał by nie powstał.

Plik pobierzecie tutaj: Polsko-ukraińskie zwroty

lub na stronie: https://zlotynauczyciel.pl/downloads/zilustrowane-zwroty-polsko-ukrainskie-z-fonetycznym-zapisem/

??

11 thoughts on “Zwroty polsko-ukraińskie”

 1. Serdeczne dzięki za kawał dobrej pracy , oczywiście bardzo przydatnej. Ja będę chętna na więcej podobnych materiałów – zwłaszcza dal dzieci nieco starszych ( klasy 1-4 ) szkoły podstawowej.

  1. Dziękuję Pani Agnieszko. 🙂 Miałam jeszcze prośby odnośnie podpisów najważniejszych rzeczy w klasie – kredek, książek oraz pomieszczeń itp. więc pewnie to przygotuję jako pierwsze, a później na bieżąco, jeśli tylko znajdę czas, powstaną kolejne proste zdania i może karty pracy. Pozdrawiam! 🙂

 2. Bardzo dziękuję, za te zwroty polsko-ukraiński. Czekamy w szkole na Dzieci z Domu Dziecka na Ukrainie, więc bardzo się przydadzą.
  Gdyby można było prosić o napisy, takie jak nazwy pomieszczeń w szkole i najważniejszych miejsc, to byłoby bardzo pomocne. Widziałam takie napisy na gabinetach i korytarzach w materiale TV i niestety nie mogę nigdzie w sieci znaleźć.

  1. Cieszę się, że pomoce się podobają. Planuję poniedziałek przeznaczyć na stworzenie podpisów najważniejszych rzeczy w szkołach, klasach, świetlicach, tj. Kredki, długopisy, zeszyty, gumki itp. żeby od razu było w dwóch językach i zapisem fonetycznym. Nazwy pomieszczeń również zrobię. Pozdrawiam 🙂

 3. Świetna robota. Jak zwykle wszystko co tutaj jest zamieszczane jest aktualne i na czasie. To bardzo dobry pomysł i jednocześnie pomoc dydaktyczna. Nawet krótkie zwroty w języku ojczystym ukraińskich dzieci da im choć namiastkę normalności.

 4. Dziękuję ślicznie za udostępnione materiały.
  Czy są dostępne takie zwroty ale z zapisem fonetycznym dla dzieci z Ukrainy?

  1. Zrobiłam tylko z zapisem fonetycznym dla Polaków, bo zdanie po polsku może przeczytać nauczyciel i dziecko zapamięta, co w drugą stronę już tak nie działało bez znajomości cyrylicy. Pozdrawiam ♥

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart